Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Muhsin Solak
İlim Adamı
Muhsin Solak


Muhsin Solak Hocaefendi, 1930 yılında Selamet Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Adacami İlkokulu’nda tamamladı. Köyünün ve Güneysu’nun meşhur Hocalarından dersler alarak dini bilgisini geliştirdi. Daha sonra Adacami Köyünde bulunan Yeni Camii’de imamlık yapmaya başladı. İki sene bu camii’de görev yaptıktan sonra Selamet Köyü Camii İmamlığı’na getirildi. 1970 yılında da Güneysu Merkez Camii İmamlığı’na atandı. Bu camide yedi yıl görev yaptı. Merkez Camii’nde görevi esnasında 1977 yılında geçirdiği kaza sonucu vefat etti.

Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder`in dilinden Muhsin Hocaefendi:


Muhsin Hoca özellikle ilk gençlik yıllarımda yani 1970`li yıllarda Güneysu`da hocalık yapması sebebi ile kendisini çok yakından tanıdığım çok muhterem bir kişiliktir. Özellikle gençlerle olan ilgisi ve halkla olan yakın teması ile tanınan Muhsin Hocamız, İlmiyle amil, derin bir islami bilgiye sahip, cemaatin çok sevip saydığı bir Hocaefendi idi. Kendisi ile aklımda kalan bir kaç anıyı paylaşmak istiyorum. özellikle benim Camiye alışmamı ve Cami`yi sevmemi, namaza başlamamı sağlayan kişi olduğunu söylemekte fayda var diye düşünüyorum. Özellikle gençlerin kılınan namazdan sonra yanlışlıklarını bizzat isim vererek söylemesi ve doğru hareketleri göstermesi gençlerle nasıl ilgili olduğunun açık göstergesi idi. Televizyonun Güneysu`ya yeni geldiği 1970`li yıllarda, bir yılbaşı gecesi gecenin 2-3`üne kadar Televizyon izlediğimiz salonda kaldım ve geç vakit eve doğru giderken, Camii`nin avlusunda Muhsin Hoca`yı gördüm. Hocaefendi bana: "Bu saate kadar neredeydin Ahmet" diye bir soru yöneltti. O an donup kaldım. kendisine yalan söyleyemedim ve: "Televizyon izliyordum hocam" dedim. Bana çok duygulu bir bakışla bakarak: "Bu saate kadar televizyon mu izledin Ahmet" demesi o anda beni tamamı ile yıkmıştı. Muhsin Hoca hiç kızmazdı. Son derece alçakgönüllü idi. Güneysu`ya İmam Hatip okulunun kurulmasına ve Güneysu Merkez Kur`an kursu`nun açılmasına öncülük etmesi, tüm hayır işlerinde vatandaşı yönlendiren ve halka öncülük eden yönünü göstermektedir. Halkla iç içe olan Muhsin Hoca sık sık oyun oynanan kahvehanelere giderdi. Onu gören Güneysu halkı hemen oyunu bırakır onunla sohbete dalardı ve bu sohbetten büyük keyif alırlardı. Muhsin Hoca sohbetin sonunda ben şimdi Camiye namaza gidiyorum deyince de kahvehanedeki tüm insanlar onunla birlikte camiye namaz kılmaya giderdi. Halkın sevgi ve saygısını kazanan Muhsin Hoca çok genç yaşta vefat etti. Babamın vefatında o kadar gözyaşı döktüğümü hatırlamıyorum desem yalan olmaz. Allah kendisine gani gani rahmet eylesin.

Sobacı Nuri Kaba`nın dilinden Muhsin Hocaefendi:

Muhsin Hocamızı, Yusuf Hocanın Vefatı sonrasında göreve başlamasıyla tanıdık. Kısa bi süre zarfında da olsa kaynaşma sağladık. Her insana karşı Günül Fatihi olduğunu öğrendik. Vaizleri ile, Hayırseverliği ile, hasta bakması, misafirperverliği nerede görürse görsün hal hatır sorması ile herkesin gönlünde taht kurmuştu. Yalnız dille değil, görünüş ummanı ile de güzel bir ahlak saçardı. Söz ile tarif ettiğimiz bu özellikler onun güzel ahlakını tarife sığmaz diye düşünüyorum. Askere giderken kendisine uğramıştım. kendisinden hayır duası istedim. O da bana: "Peygamber ocağına gidiyorsun. unutma hayatının en güzel ve kıymetli zamanları orada geçecek. değerini bil dedi" bu sözü üzerine boyumun kısalığı yüzünden beni almadıkları asker ocağına, zorla ve ısrarla gittim. Muhsin hoca`nın şairlik yönü de vardı. Hitabeti kuvvetliydi. Aklımda kalan bir sözü var bunu paylaşmak istiyorum. "Bağına bak ki üzüm olsun; sonra o üzümü yemeye yüzün olsun" bu sözü unutamam ve bu sözler sanırım her şeyi anlatmaya yeter.
Güneysu Belediyesi
İhale Duyuruları
Taziye Duyuruları
Rize için hava durumu
Anketlerimiz
Web sitemizin yeni tasarımını nasıl buldunuz
Beğendim
Beğenmedim
İdare eder
İletişim Tel : +90 (464) 344 11 05 - Fax +90 464 344 12 23 Adres : Güneysu Belediyesi Yusuf Hoca Cad. P.K 53350
Güneysu Rize - E-Mail iletisim@guneysu.bel.tr
Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem