Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yusuf Usta
Fenni Sünnetçi
Yusuf Usta


Rize merkeze bağlı Pazarköy`de ikamet eden 81 yaşındaki sünnetçi Yusuf Usta, 1959 yılından bu yana sünnetçilik mesleği icra ediyor. Sünnetçilik eğitimini ve diplomasını Hastanede gördüğü özel eğitim sonrasında alan Yusuf Usta, 1959 yılından günümüze kadar tam 43 bin kişiyi sünnet etmiş. Sünnet olmak için kendisine gelenlerin yanı sıra Göz ve kulak ağrısı çeken kişilerin de kendisine koştuğu Usta, çevrede Halk Hekimi olarak tanınıyor. Çocuklarını Usta`ya sünnet ettirmek için çevre iller Kars, Erzurum ve Iğdır`dan bile Rize`ye gelenler var. Ömrü yettikçe mesleğini sürdüreceğini açıklayan Usta, "1959 yılından bu güne kadar 43 bin kayıtlı sünnetim var. Bunların arasında çok sayıda ücret almadan yaptığım sünnetler var. Fakir fukaralardan para almıyorum. Onların kaydını tutmadım. Kars`tan Iğdır`a kadar çocuklarını sünnet ettirmek için bana geliyorlar. Ben mesleğimi çok seviyorum. Bu nedenle bu yaşıma rağmen burada bekliyorum. İnsanlara bu hizmeti verebilmek için bekliyorum" şeklinde konuştu.

Sünnet için uygun bir yaş aralığının olmadığını ifade eden Yusuf Usta, önemli olan sünnete karar vermektir. Dinen sünnet için yeni doğan bebeğin 12 günlük olması gerektiğini ifade eden Usta, “zaruri olması durumunda doğumdan 12 saat geçtikten sonra da sünnet yapılabilir” dedi. Sünnet ettiği en yaşlı kişinin 52 yaşında İslamiyeti seçen bir profesör olduğunu belirten Yusuf usta sünnet sonrası profesör kardeşim Müslümanlık çok güzel bir şey diyerek bana sarıldı” diye konuştu.


Yaşının ilerlemesi nedeni ile artık evinden pek dışarı çıkmadığını ifade eden Yusuf Usta, kendisine gelen ziyaretçilerden dolayı çok mutlu olduğunu ifade ediyor. Son ziyaretçisi, Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder’le hatıra fotoğrafı çektiren Usta, “Eskiden Rize’de insanların ilgisi nedeni ile dolaşamazdım, Şimdi yaşıtlarımız pek kalmadı, tanıyanımız azaldı ama ismimiz hep var, hastalarımız ve hasta yakınlarımız ziyaretimize geldikçe ben de mutlu oluyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Güneysu Belediyesi
İhale Duyuruları
Taziye Duyuruları
Rize için hava durumu
Anketlerimiz
Web sitemizin yeni tasarımını nasıl buldunuz
Beğendim
Beğenmedim
İdare eder
İletişim Tel : +90 (464) 344 11 05 - Fax +90 464 344 12 23 Adres : Güneysu Belediyesi Yusuf Hoca Cad. P.K 53350
Güneysu Rize - E-Mail iletisim@guneysu.bel.tr
Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem