Cenaze İşlemleri

Gerekli Evraklar:
Bir yakınınız vefat ettiğinde bağlı bulunduğunuz en yakın sağlık kuruluşu doktorundan gömü izin kağıdını ve vefat eden kişinin nüfus cüzdanı ile birlikte Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğüne müracaat ederek Sağlık Müdürlüğünce ölüm beyanı kağıdı doldurularak Belediye Mezarlığında gömülecek yeri belirlenir. Bu aşamada Belediyemiz tarafından yıkama ve cenaze taşıma aracı verilerek yardımcı olunur. (Ölüm meydana geldikten hemen sonra ölüye hiç dokunmadan belediyeye müracaat etmek gereklidir. Ölünün elbiselerini çıkarılması, pozisyonunu değiştirilmesi, veya yıkanması halinde ölüm sebebini tespit etmek zorlaşacağından belki de hiç gerekli olmadığı halde hadise adli mercilere intikal edebilir)

Gece meydana gelen ölümlerde ise; gece defin ruhsatı vermek hukuki açıdan sakınca doğurabileceğinden (ölüm sebebini tespit etmek zor olacağından) ertesi gün gündüz belediyeye müracaat edilmelidir.
 
Ücret:

İlçemizde vefat eden Belediyemize bağlı mezarlıklara gömülecek cenazeler için yine ölen kişinin Sağlık Grup Başkanlığından gömü izin kağıdını alarak Sağlık İşleri Müdürlüğümüze müracaat eder. Sağlık Müdürlüğünce ölüm beyan kağıdı, yaklaşık ...... YTL civarında ücret alınarak ücret irsaliyesi, beton mezar sözleşme senedi ve gideceği yere yol belgesi düzenlenerek cenaze taşıma aracı da verilerek yardımcı olunur. Fakirlik İlmuhaberi alanlardan ve kimsesizlerden ücret alınmaz.
 
Cenaze Nakli:

İlçemizde vefat eden ve diğer illere götürülecek cenazeler için yine Sağlık Grup Başkanlığı`ndan gömü izin kağıdı alınarak Belediyemiz Sağlık Müdürlüğüne müracaat edip, Belediyemiz tarafından gideceği yere yol belgesi düzenlenerek tabut mühürlenir. Cenaze sahibi kendi imkanlarıyla cenazeyi nakleder.

Fakir ve kimsesiz durumun da olanlar için Belediyemiz tarafından cenaze ihtiyaç ve masrafları karşılanır.

Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.

Bu içerik 5423 kez okundu

İletişim Tel : +90 (464) 344 11 05 - Fax +90 464 344 12 23 Adres : Güneysu Belediyesi Yusuf Hoca Cad. P.K 53350
Güneysu Rize - E-Mail iletisim@guneysu.bel.tr
Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem