Turizm

 İlçemizde turizm alanında İlçe Merkezinden 18 km. uzaklıkta bulunan ve 132.000 hektar düzlüğe sahip HANDÜZÜ yaylası yaz aylarında dağ ve yaylacılık turizmiyle ilgilenen vatandaşlar tarafından ziyaret edilmektedir.  

Handüzü Yaylasında 80 Hk. alan üzerinde bungalov evler ve sosyal tesislerden oluşan bir merkezin yapımı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.

1100 Mt. rakımlı Kıble tepesinde Kıbledağı Kent Ormanı ve Mesire Alanı hizmete açılmıştır. Ulaşım mesafesi 7,5 Km. olup yolun tamamı beton kaplıdır.

Handüzü yolu üzerinde Arapdüzü mevkiinde 1000 mt. rakımda mesire alanı ve yürüşüy parkı ve kafeterya inşa edilmiş olup halen yoğun bir ilgi görmektedir.
Bunun dışında turistik restoran niteliğinde bir anda 150 Kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip İlçe Merkezinde alabalık çiftliği bulunmaktadır. Ayrıca Asmalıırmak köyü ile Gürgen köyünde sadece alabalık satan 2 ayrı balık çiftliği vardır.

Başköy ve Çamlıca köylerinde çeşitli hastalıklara iyi geldiği tecrübe edilen ılıcalar mevcuttur. Rize’den Başköy ve Çamlıca köylerindeki ılıcalara tek vasıta ile ulaşmak mümkündür.

Tarihi değerlerimizden olan ve 1862 yılında Kıbledağı Köyü merkezinde yapılan ve daha sonra Çamlıca Köyü Ilıca mevkiine taşınan cami, bölgenin geleneksel ahşap camilerinden birisidir. Taşınma sırasında beton bir zemin kat üzerine oturtulmuş, kuzeyine yeni bir kısım ilave edilmiştir. Bununla birlikte caminin orijinal unsurları korunmuştur. Ayrıca Ortaköy ve Asmalıırmak köylerinin sınırında, Kıbledağı Tepesinde bulunan camii (Ayane Camii) sıkça ziyaret edilen mekanlardandır. Ulaşım için araçla varılan noktadan sonra 30.dk’lık yürüme mesafesinde bulunmakta olup, dağ sporları için de uygun bir yürüyüş parkuruna sahiptir.

 

Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.

Bu içerik 11848 kez okundu

İletişim Tel : +90 (464) 344 11 05 - Fax +90 464 344 12 23 Adres : Güneysu Belediyesi Yusuf Hoca Cad. P.K 53350
Güneysu Rize - E-Mail iletisim@guneysu.bel.tr
Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem